РубрикиБез рубрики

Історичний прорив для громадянського суспільства

Новий закон дозволить українцям активніше відстоювати свої права

Березень 2012 року може стати переломним моментом на шляху зміцнення громадянського суспільства в Україні. Так вважає Олів’є Адам — координатор системи ООН в Україні. 22 березня Верховна Рада абсолютною більшістю проголосувала в другому читанні за новий закон «Про громадські об’єднання». Після підписання Президентом він набере чинності 1 січня 2013 року. Але наскільки прогресивним є цей закон і які можливості він відкриває для громадян та суспільства?

Говорити про це, очевидно, можна буде тільки після того, як закон увійде в силу, але факт його ухвали свідчить про вагомий крок назустріч Європі. Майже чотири роки часу та 334 голоси народних обранців знадобилося для того, щоб виконати зобов’язання України перед Радою Європи щодо реформування законодавчого середовища для громадянського суспільства. Як відомо, у 2008 році Європейський суд з прав людини визнав, що Закон України «Про об’єднання громадян» 1992 року суперечить Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод і є недемократичним. Цей застарілий закон дотепер визначає засади створення та діяльності громадських організацій в Україні.

На думку Максима Лациби, експерта Українського незалежного центру полі­тичних досліджень, існуючі законодавчі й адміністративні бар’єри пригнічують громадську активність. Як наслідок, кількість зареєстрованих громадських організацій в Україні сьогодні чи не найменша в Європі. Для порівняння: кількість громадських організацій на 10 тисяч населення в Україні дорівнює 17, тоді як у сусідній Угорщині — 46, у Хорватії — 85, а в Естонії — перевищує 200.

Чинний закон «Про об’єднання громадян» містить низку й інших обмежень, що перешкоджають створенню та діяльності громадських організацій (ГО). Так, для створення ГО зі всеукраїнським статусом, що зможе діяти по всій території України, необхідно 42 особи, понад 23 документи та 30 — 40 днів. Тоді як для реєстрації бізнес-компанії необхідно всього 1 юридична чи фізична особа, 4 документи та 3 робочі дні.

А ще, згідно з старим законом, українцям заборонено створювати суспільно корисні об’єднання (сьогодні ГО можуть захищати винятково інтереси своїх членів). Крім цього, діяльність ГО штучно обмежена існуванням територіальних статусів. Як приклад, громадська організація не може надати соціальні послуги постраждалим від природного лиха поза межами місцевості, де вона зареєстрована. Або ж ГО не мають права займатися господарською діяльністю, тому якщо ГО розробила якусь продукцію, скажімо аналітичний звіт, чи посібник, чи футболки за здоровий спосіб життя, то організація не може їх самостійно реалізувати, а отримані кошти спрямувати на статутну діяльність, що змушує їх постій­но залишатися прохачем. І нарешті, засновниками громадських організацій не можуть виступати юридичні особи, іноземці або особи без громадянства, що також суперечить європейській практиці.

На думку експерта ПРООН Юлії Щербі­ніної, новий закон «Про громадські об’єд­нання» дозволить українцям активніше відстоювати власні права. Його прийняття скасовує низку вже згаданих та інших обмежень, що в підсумку сприятиме активізації громадянського суспільства.

Новий закон відповідає європейським принципам, увібравши низку прогресивних та демократичних положень. Починаючи з наступного року фізичні та юридичні особи отримають право об’єднуватися для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних економічних, соціальних, культурних, екологічних та інших інтересів, а діяльність ГО не обмежуватиметься територіально й може поширюватися на всю країну незалежно від місця реєстрації. Значно спрощеною буде й процедура реєстрації ГО, а фінансовий тягар, пов’язаний з реєстрацією, — ліквідований. Плата справлятиметься за внесення змін до статуту, видачу дубліката оригіналу свідоцтва про реєстрацію чи статуту громадського об’єд­нання.

Із січня 2013-го громадські активісти, що виявлять бажання зареєструвати ГО, вже матимуть справу зі спрощеною процедурою державної реєстрації. Сам термін не перевищуватиме 7 днів, причин для відмови у реєстрації стане набагато менше, а контроль за діяльністю громадських об’єд­нань відповідатиме європейським стандартам.

Вагомим поступом у зміцненні фінансової спроможності громадянського суспільства ПРООН вбачає у положенні, яке гарантує спрощене ведення громадською орга­нізацією підприємницької діяльності для реалізації статутних завдань. На думку Валерія Олійника, менеджера проекту ПРООН «Розвиток громадянського суспіль­ства», для ГО — це просто вихід. Право громадських об’єднань зі статусом юридичної особи самостійно заробляти кошти, реалізуючи власні послуги або продукцію, а виручені кошти використовувати для підтримки статутної діяльності або інвестувати в розвиток організації, є «історичним проривом» для громадянського суспільства.

Саме в рамках проекту «Розвиток громадянського суспільства» ПРООН упродовж трьох років здійснювала підтримку в сфері покращення законодавчого середовища для громадянського суспільства в Україні, де червоною лінією проходили розробка, підготовка та прийняття нового закону про громадські організації, яку здійснювала Громадська коаліція за прийняття нового закону про ГО. Проект Закону України «Про громадські організації» (реєстр. № 7262-1) був зареєстрований у Верховній Раді 1 листопада 2010 року, а 17 травня 2011-го ухвалений у першому читанні. Відтоді до проекту було внесено понад 200 поправок, включаючи і саму назву. Новий закон має назву «Про громадські об’єднання».

На думку члена Комітету Верховної Ради з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Василя Демчишена, змінивши назву закону, депутати розширили спектр його дії, оскільки громадські об’єднання — це об’єднання не тільки фізичних осіб (громадські організації), а й юридичних осіб (громадські спілки), членами яких можуть бути як юридичні, так і фізичні особи.

Показовим є той факт, вважає Олів’є Адам, що новий закон є продуктом спільної роботи влади та громадянського суспільства, а Програма розвитку ООН доклала і продовжує докладати зусиль для того, щоб таких платформ та моделей співпраці ставало дедалі більше, а результати такої роботи йшли на користь як суспільству, так і країні загалом.

Євгена ЗЕЛЕНКО,
координатор зв’язків зі ЗМІ
проекту «Розвиток громадянського суспільства» ПРООН.

 

 

Переглядів: 719
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua