РубрикиБез рубрики

Комп’ютерно-піратська Одеса

На які ризики наражаються користувачі неліцензійного програмного забезпечення? Чому Україна за­ймає одне з перших місць у світі за кількістю ком­п’ютерів, включених до «зомбованих» мереж, і чим це загрожує? На ці та інші запитання відповіли спеціа­лісти в рамках «круглого столу» «Чим загрожує піратське програмне забезпечення користувачам та бізнесу». Вони детально розповіли про основні за­грози від використання піратських програм й ознайомили з результатами дослідження «Таємний покупець: реальний рівень комп’ютерного піратства в Одесі».

Виявляється, наше місто за рівнем піратства в роздрібній торгівлі вирвалося у лідери по Україні. Так, якщо вірити результатам чергового дослідження «Таємний покупець», яке щоквартально проводить компанія «Майкрософт Україна», щоб забезпечити захист споживачів від недобросовісного продажу ПК і надати допомогу продавцям комп’ютерної техніки, 41% спеціалізованих магазинів комп’ютерної та сервісних центрів в Одесі пропонують покупцям встановити на комп’ютери піратське програмне забезпечення (ПЗ) або продають їх з уже встановленою неліцензійною операційною системою. Порівняно з показниками осені минулого року, рівень піратства в одеській роздрібній мережі виріс і сьогодні вдвічі перевищує середній по Україні. Обігнали Одесу лише два міста — Кривий Ріг, де встановити неліцензійне програмне забезпечення пропонується у 49% випадків, та Миколаїв — 43%.

Одеса, за словами регіонального представника компанії ««Майкрософт Україна» Євгена Дарушина, — місто специфічне. Тут розвинуті локальні торговельні мережі, є багато дрібних магазинів, і це, з одного боку, добре, адже свідчить про активність малого та середньо­го бізнесу. З іншого боку, саме в таких магазинах розповсюджують здебільшого піратське програмне забезпечення, чим заробляють додаткові гроші. Часто покупцеві навіть не пропонують інших варіантів, тож використання неліцен­зійних програм — далеко не завжди свідомий вибір з метою заоща­дження. «У цьому сенсі дуже важливо, щоб користувач розумів, що йому потрібно, чим відрізняється ліцензійний продукт від піратського», — підкреслив він і додав, що такі знання можуть вберегти комп’ю­тер та його власника від багатьох небезпек.

«В Одесі «Таємний покупець» пройшов багато точок продажу та обслуговування комп’ютерної техніки. І якщо в представництвах всеукраїнських мереж відсоток продажу неліцензійних продуктів достатньо низький, у локальних магазинах піратство процвітає, причому відкрито. Продавці не соромляться і пропонують встановлення піратських програм прямо в торговельному залі. Є, наприклад, така одеська мережа магазинів «Цитрус», то у них був практично стовідсотковий результат. Майже всім нашим «таємним покупцям» відкрито пропонували встановлення неліцензійного програмного забезпечення», — розповів керівник департаменту із захисту інтелектуальної власності «Майкрософт Україна» Юрій Омельченко. Причому він переконаний, що це робиться свідомо і з відома власників торговельних точок. Представник «Майкрософт» підкреслив, що в деяких магазинах покупцям не просто пропонували піратську продукцію, а й напряму відмовляли встановлювати ліцен­зійну. Така тенденція дуже небезпечна, оскільки покупець продавцеві довіряє, а в результаті отримує віруси, проблеми з комп’ютером і ще бозна-що.

Важливо розуміти, що використання піратського програмного забезпечення — це не лише порушення закону, а й одна з головних проблем, коли йдеться про інформаційну безпеку користувача. За даними компанії IDC, кожен четвертий сайт у світі, який пропонує завантаження неліцензійних програм, разом з ними завантажує і шкідливі програми на комп’ютер користувача. 43% контрафактного ПЗ у світі, встановленого з диска або завантаженого з Інтернету, несе серйозні ризики для користувача, а велика частина цього ПЗ взагалі не працює. За даними «Майкрософт Україна», 56% проаналізованих в Україні дисків з неліцензійним програмним забезпеченням містять віруси та інші шкідливі програми. Небезпечними є і файли, які можна завантажити зі всесвітньої павутини: понад 40% програм в українському сегменті Інтернету містять шкідливі елементи.

Серйозно ризикують не тільки приватні користувачі, а й компанії, які наважуються на встановлення неліцензійних програм на робочі комп’ютери. «Піратський контент, а це не лише програми, а й ігри, музика, фільми тощо, — це прекрасний «транспорт» для розповсюдження програмних блоків, які дають зловмисникам можливість отримати несанкціонований доступ до дедалі більшої кількості комп’ютерів. Над цим мало хто задумується, але всі ваші листи, фотографії, пін-коди банківських карток тощо можуть потрапити у чужі руки», — застеріг Юрій Омельченко. Так, за даними дослідження Harrison Group, компанії, які використовують неліцензійне ПЗ, мають на 73% більше шансів втратити цінну інформацію та на 43% більше шансів зазнати критичних перебоїв у роботі комп’ю­терних систем, ніж ті, хто послуговується ліцензійними програмами. При цьому, за даними IDC, вартість відновлення праце­здатності одного інфікованого комп’ютера становить близько тисячі доларів. Якщо ж виникають проблеми, пов’язані з неліцензійним ПЗ, ІТ-адміністратори витрачають зазвичай на 20 — 30% більше часу на вирішення цих проблем.

Окрім цього, неліцензійні програми повільніше працюють. Так, комп’ютери з ліцензійним Windows у 60% випадків завантажувалися в середньому на 56% швидше, ніж комп’ютери з піратським. ПК з ліцензійними Windows і Microsoft Office відкривали документи (наприклад Microsoft Excel) в середньому на 52% швидше у 75% випадків. Під час випробувань з друку текстових файлів ліцензійні ПК в половині випадків були в середньо­му на 56% швидшими, ніж піратські. Ліцензійна Windows продемонструвала набагато вищу продуктивність, а під час тестів із завантаження популярних інтернет-сторінок з текстом і графічними зображеннями ПК з ліцензійною Windows випереджали піратські версії. Використання ліцензійного програмного забезпечення заощаджує також споживання енергії і збільшує термін служби батареї.

Через поширення піратського програмного забезпечення Україна посідає одне з перших місць за кількістю комп’ютерів, підключених до так званих ботнетів. Це мережі інфікованих комп’ютерів, які створюються зловмисниками для атак на інтернет-ресурси, розсилання спаму тощо. Так, після закриття найбільшого ботнету Rustock виявилося, що Україна була на 7-у місці за кількістю комп’ютерів, включених до цієї мережі (45832 комп’ютери станом на березень 2011-го). Rustock щодня розсилав мільярди спам-листів, фальшиві повідомлення про виграш у лотереях та рекламу підроблених медичних препаратів (близько 60% спаму в світі). «Кожен комп’ютер з неліцензійним ПЗ має більше шансів потрапити до такої мережі і стати небезпечною зброєю в руках зловмисників. Нещодавно було зафіксовано низку випадків по всій Україні, коли віруси блокували комп’ютери і зловмисники вимагали гроші за розблокування», — розповів директор компанії Kudin Security Group Ltd., експерт з інформаційної безпеки Денис Кудін.

Хоча більшість людей вважає, що встановлений на комп’ютер антивірус вбереже їх від загроз, за словами Дениса Кудіна, сьогодні існує безліч програм-шкідників, здатних оминути цей захист. Серед головних ризиків для користувачів неліцензійного програмного забезпечення експерт з інформаційної безпеки виділяє такі, як зараження комп’ютера шкідливим програмним забезпеченням, викрадення персональної інформації, зламування систем онлайн-банкінгу та електронної пошти, про що вже йшлося раніше.

Одна з головних загроз стосується маленьких користувачів Інтернету. Не секрет, що більшість сучасних українських школярів активно засіла у всесвітньому павутинні і розміщує в соціальних мережах докладну інформацію про свої захоплення, персональні дані, відомості про батьків і найближчих членів родини. Це дозволяє зловмисникові зібрати інформацію про дитину і використовувати її не тільки для кіберзалякування (cyberbullying — одна з популярних тем 2011 року), а також для здійснення атак на домашній комп’ютер, використовуючи довірливість дитини.

Слід також пам’ятати про правовий бік питання. Партнер юридичної фірми ЛЕКСФОР Владислав Шаповал зазначив, що в питаннях використання піратських копій ризикують і ті, хто встановлює їх на власний комп’ютер, і розповсю­джувачі. В ідеалі, обидві сторони повинні нести відповідальність за порушення закону. Реально ж рейди наших правоохоронців у місця розповсюдження неліцензійного програмного забезпечення частіше пов’язані з бажанням вартових закону отримати «відступні». Так, одесити добре знають ринок «Книжка» в центрі міста, де відкрито реалізується піратська продукція. Іноді цей ринок прикривають, однак не надовго, буквально на кілька годин. Цікаво, що реалізатори за­звичай знають, у який день буде рейд, і заздалегідь до нього готуються. Більше не пощастило підприємствам, які встановили неліцензійні програми, адже, за даними Владислава Шаповала, іноді це правопорушення використовують як привід «завітати» в офіс бізнесмена. Корпорація «Майкрософт», за його словами, подібні прояви викорінення піратства не підтримує, однак боротьба з корупцією в Україні — не її функція.

Людмила ІВАЩЕНКО.

Переглядів: 1132
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua