РубрикиБез рубрики

Чиновницький наступ на «червонокнижний» степ

У наших сусідів — на Миколаївщині — триває боротьба природоохоронних громадських організацій проти заліснення заповідних степів.

Лісівники прагнуть знищити штучними лісопосадками одну з найцін­ніших ділянок причорноморських степів. Унікальним цей факт стає тому, що степи вже заповідні і входять до складу регіонального ландшафтного парку «Тилігульський». Проте цей факт не зупиняє Очаківське лісомисливське господарство. Сьогодні воно намагається оформити землю парку під заліснення, незважаючи на заповідний статус території.

Регіональний ландшафтний парк «Тилігульський» створено у 1995 році. Його територія є однією з найцінніших ділянок приморських степів України. Територія заповідного об’єкта включає узбережжя та прилеглі акваторії Тилігульського лиману в межах Ташинської, Краснопільської, Анатоліївської, Червоноукраїнської та Коблевської сільських рад Березанського району Миколаївської області загальною площею 8195,4 гектара. До його складу також входить прилегла до лиману система балок (Бартасова, Ближня Злодійка, Дальня Злодійка), берегових обривів та схилів Тилігулу. Сьогодні це один з трьох найбільших і найцінніших цілинних степових масивів у Північно-Західному Причорномор’ї, що приваблює біологів та туристів. Саме ця ділянка є основою природної цінності парку, оскільки саме тут добре збереглася природна степова рослинність, представлена справжніми і кам’янистими степами, а також фрагментами лучно-солончакових та літоральних угруповань. Тут, на значній території, поширені формації ковил Лессінга, волосистої, пірчастої, найкрасивішої, української та шорсткої, дроку скіфського і мигдалю степового, які занесені до Зеленої книги України, а також популяції таких рідкісних видів флори та фауни, як підсніжник Ельвеза, оставник одеський, пустельниця головчаста, пізньоцвіт анкарський, сон лучний, горицвіти весняний і волзький. шафран сітчастий, тюльпани бузький та Щренка, рястка Буше, астрагали одеський та понтійський, сколія-гігант, мелітурга булавовуса, дибка степова, джміль червонуватий, махаон, полози каспійський і сарматський, канюк степовий, лежень і сиворакша, мишівка степова, хом’ячок сірий, видра та тхір степовий, занесені до Червоної книги України. Видові нариси Червоної книги для більшості зазначених видів рослин чітко вказують заборону заліснення території їх зростання.

Проте 22 лютого 2012 року Миколаївська обласна державна адміністрація видала розпорядження № 48-р, у якому йдеться: «Надати дозвіл державному підприємству «Очаківське лісомисливське господарство» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування для ведення лісового господарства із земель державної власності, не наданих у власність чи користування (землі запасу), що розташовані за межами населених пунктів в межах території Ташинської сільської ради — 2614,34 га, в тому числі: рілля — 66,70 га, пасовища — 1880,00 га, під господарськими шляхами та прогонами — 20,81 га, ліси та інші лісовкриті площі — 238,10 га, болота — 91,12 га, внутрішні води — 1,84 га, яри — 263,01 га, кам’янисті місця — 46,65 га, піски — 2,90 га, інші — 3,21 га». Загалом — 2192,56 гектара степів.

Випадкове відкриття цього рішення наштовхнуло активістів громадської кампанії «Збережемо українські степи!» на власне розслідування ситуації, адже відомо, що степи Ташинської сільської ради є частиною заповідної зони регіонального ландшафтного парку «Тилігульський».

Як могло статися так, що обласна державна адмі­ністрація дозволяє відводити землі під заліснення там, де цього не могло відбуватися в принципі? Важливо відзначити, що рішення про відведення земельної ділянки мусило проходити погодження Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Миколаївській області. Тут варто загадати, що 16.12.2010 року в Мінекоресурсів України проходила координаційна рада з питань формування національної екомережі, під час якої прийнято низку рішень щодо збереження природних степових ділянок. Зокрема, рішення координаційної ради доручає Державному агентству лісових ресурсів, Державному агентству земельних ресурсів, Рескомприроди Криму, територіальним органам та спеціальним підрозділам Міністерства екології та природних ресурсів під час опрацювання документів, що стосуються виділення земельних ділянок під заліснення, утриматися від надання погоджень документів щодо виділення під за­ліснення земельних ділянок з цінними природними степовими комплексами, до їх обстеження науковцями на предмет зростання/перебування видів рослин і тварин, які занесені до Червоної книги.

Сьогодні екологічні організації звертаються до Мінприроди України та контролюючих органів з проханням зупинити заплановане знищення заповідного степу та звільнити з посад чиновників, причетних до погодження проекту такого протиправного рішення.

Олексій ВАСИЛЮК,
заступник голови Національного екологічного центру України.

 

Переглядів: 762
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua