РубрикиБез рубрики

Творче тридцятиліття Романа Василенка

Тридцятирічний ювілей творчої праці у палаці культури «Дружба» міста Южного та в місцевій школі мистецтв відзначив Роман Василенко, старший викладач, спеціаліст вищої категорії, відмінник освіти України.

Рід Романа Василенка походить зі споконвічно української етнічної землі — Посяння. Проживали його предки поблизу заснованого великим князем київським Ярославом Мудрим міста Ярослава з прадавніх віків. Після Другої світової війни сталінський режим подарував цю територію, як і Лемківщину, Підляшшя та Холмщину, комуністичній Польщі. Польська влада взялася примусово депортовувати українців та інші національні меншини. Згідно з наданою архівною довідкою, у 1946 році з Ярославського повіту Жешівського воєводства був депортований у СРСР і великий рід на прізвище Зуб. Серед них і 12-річна Софійка — мати Романа Василенка. А в березні 1950-го всю сім’ю безпідставно виселили з України до Сибіру — в глухе селище Тегульдет Томської області на річці Чулим. Улітку 1957-го сім’я повернулася в Україну. Дід по батьківській лінії, полтавчанин Микола Василенко, був розстріляний у час Великого терору в 1938 році. У 1989-у реабі­літований. Прадід пана Романа — Олександр — був генералом, відзначився у війні проти Туреччини, в боях на Шипці.

Не посоромив цей славний рід і Роман, присвятивши своє життя творчій праці, вихованню дітей, молоді. Очолюваний ним зразковий інструментальний ансамбль «Акцент» палацу культури «Дружба» відомий тепер далеко за межами міста. Змінилося не одне покоління його виконавців, яких завжди високо оцінювали професіонали.

У 1982 році пан Роман почав працювати в Южненській дитячій школі мистецтв викладачем за класом духових інструментів. І вже у 1985-у перший учень — В’ячеслав Панкрушев — посів друге місце на обласному конкурсі в номінації духових та ударних інструментів. Це була перша перемога його учня. Відтоді вихованці Романа Василенка щороку брали участь в обласних конкурсах і постійно займали високі місця. З часом створив при школі мистецтв духовий оркестр. А потім у палаці культури «Дружба» організував на його базі оркестр з учнів школи та дорослих аматорів. Пізніше — нове захоплення: почав займатися джазовою музикою. У 1994 році дитячий духовий оркестр школи мистецтв посів перше місце на ІІ обласному джазовому фестивалі пам’яті Леоніда Утьосова. Це стало поштовхом до створення інструментального ансамблю на базі палацу культури.

З 1995 року основним місцем роботи Романа Василенка став саме палац культури «Дружба», а в школі мистецтв він продовжує працювати за сумісництвом. У 1996-у за підтримки місцевої влади, спонсорів та ентузіастів започаткували в Южному джазовий фестиваль пам’яті Леоніда Утьосова. Згодом цей фестиваль набув статусу міжнародного.

Саме 1996-й став роком наро­дження й ансамблю «Акцент». Дебютний виступ на ІІІ джазовому фестивалі пам’яті Утьосова увінчався успіхом: діти посіли перше місце. З того часу захоплення джазовою музикою спонукало до поїздок на відомі фестивалі, майстер-класи, концерти в Україні і за її межами. Репертуар ансамблю складають твори популярної музики, рок, джаз-рок та джазові стандарти. В індивідуальних заняттях багато уваги приділяється академічному репертуару.

Роман Василенко довго перелічує всі нагороди, відзнаки його дітища. То результат великої любові до мистецтва, копіткої роботи з вихованцями ансамблю, які постій­но прагнуть до досконалості.

Ще в 1997 році «Акценту» було присвоєно звання «Народний художній колектив», а в 2000-у це звання було підтверджене (документи подавало Міністерство освіти України). Надалі вже Міністерством культури у 2007 році колектив удостоївся звання «Зразкового».

За час існування «Акценту» багато дітей змогли долучитися до прекрасного мистецтва гри на духових інструментах, оволодіти різними стилями та музичними напрямками, отримати задоволення від концертних виступів та творчих поїздок, які запам’ятовуються на все життя. Звісно, запам’яталася і перша закордонна подорож. Разом з колективами «Нотні намистинки» та «Цвітень» у 2001 році поїхали до Болгарії на фестиваль «Здравей Балчик». Особливо дітям сподобалися виступи в Албені, розваги у цьому великому туристичному комплексі, екскурсійна програма.

Насиченими були й останні десять років. Брали участь у звітному концерті майстрів мистецтв та художніх колективів нашої області у Національному палаці «Україна» в Києві, у концертній програмі в круїзі по Чорному морю всеукраїнського благодійного фонду «Надія та добро». Незабутні враження від Міжнародного музичного фестивалю дітей та молоді на півдні Чехії, де здобули диплом першого ступеня. Для молодіжного ансамблю було почесно брати участь у спільному виступі із заслуженими та народними артистами з Одеського театру музичної комедії та Одеського оперного театру на фестивалі в Орлі.

А в 2007 році до Южного привезли Великий приз міжнародного телевізійного фестивалю-конкурсу «Південний експрес» (м. Ялта). Керівник колективу нагороджений кавалерським золотим значком фестивалю. Через рік — черговий трофей: диплом першого ступеня на міжнародному фестивалі-конкурсі «Сузір’я Відня» (Австрія). Надзвичайно важливою подією було і за­прошення «Акценту» у Ростов-на-Дону, який вважався джазовою столицею Росії, на перший міжнародний дитячий фестиваль «Граємо джаз».

 Крім гри в ансамблі, діти багато виступають і як солісти. З останніх можна згадати перемогу Дмитра Рижука на конкурсі юних виконавців на духових та ударних інструментах в Івано-Франківську. Він став володарем Великого призу. Багато перемог було й у соліста-трубача Артема Івасенка. Добре знають у Южному Євгена Пачкіна (саксофон-альт), який радує своєю майстер­ністю на різних міських заходах. А нещодавно у палаці культури блискуче пройшов сольний концерт Євгена та Анастасії (скрипка) Пачкіних — «Музичний калейдоскоп».

Поруч з паном Романом завжди його дружина пані Тетяна, старший викладач за класом скрипки школи мистецтв, та донька Надія, яка працює концертмейстером (на знімку). Разом сім’я втілює в життя великі творчі проекти. Южненці можуть згадати і музичну казку «Перша скрипка», і концертні програми «Музичний ринг», «Музика вічна», «Велика різниця». Всі ці заходи проходили за підтримки керівництва палацу культури.

Тішить серце, що деякі вихованці Романа Василенка пов’язали своє життя з музикою. Навчається у Київському інституті культури ім. Глієра та одночасно працює у столиці трубач Олександр Каспров. Трубач Олександр Гоменюк служить артистом оркестру штабу Одеського оперативного командування. Саксофоніст Євген Пачкін має намір вступати на естрадне відділення Одеського училища мистецтв та культури. Кілька вихованців пана Романа стали його колегами і працюють в Южненській школі мистецтв.

Зараз в «Акценті» вже сьомий склад учасників. Торік вони додали до послужного списку ансамблю нові перемоги: першу премію всеукраїнського фестивалю-конкурсу дитячої та юнацької творчості «Вівафеста Аркадія» і Великий приз міжнародного фестивалю-конкурсу «Кубок Співдружності-2011».

Ось таке плідне тридцятиріччя творчої діяльності шановного маестро Романа Василенка. Вітаємо! Наснаги вам і нових висот!

Ігор ПЕТРЕНКО.
м. Южне.

 

Переглядів: 784
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua