РубрикиКультура

«Не замовкай, двострунне грало!»

На заняття літературної студії «Гарт», що відбувалися в палаці Воронцова і які вів письменник Олекса Різниченко, приходило чимало обдарованих одеських школярів. З-поміж них — і Дмитро Дроздовський, нині відомий молодий літературний критик, нещодавно прийнятий до Національної спілки письменників України.

Ось що він згодом написав про свого колишнього наставника:

«Коли я роздумую над літературним письмом Олекси Різниченка, то відчуваю в живому подиху його творчої спадщини характер цього чоло­віка, не дуже обласканого долею, тертого життям і вже обвіяного осінню літ. Та молодість, як кажуть, живе не в літах, а в душі людини. Цього письменника славить молодість і непокірний дух. Я б сказав навіть — гордий дух українця! Ні, не пихата гординя, а висока гідність людини, яка дорожить своїм родом і народом, словом материнської мови і си­нівською вірністю Україні.

Він не прагне всім подобатися і догоджати, він у боротьбі за справедливість може бути гострий і колючий, він для надто обережних людина незручна, а за цією зовнішньою гостротою вдачі живе світла душа, яка вміє любити людей, рідну землю, святу правду»...

Нещодавно в гімназії № 9 відбулася зустріч учнів — читачів бібліотеки № 45 з відомим українським письменником Олексою Сергійовичем Різниченком.

З біографії дізнаємося, що народився він на Донбасі 24 лютого 1937 року. У 1948-у сім’я переїхала до Первомайська Миколаївської області, рятуючись від голоду.

Одеса посідає важливе місце в долі цього визначного літератора і правозахисника. Олекса Сергійович тут навчався у двох закладах — театрально-художньому технікумі і на філологічному факультеті держуніверситету ім. І. І. Мечникова.

Олекса Різниченко двічі репресований за інакодумання — 1959-го (1,5 року таборів) і 1971-го (5,5 року). По обох справах у 1991-у — реабілітований. У 1996 році повертається до Одеси. Тут нині живе, працює, видає одну за одною свої книги. Є автором книжок «Озон», «Терновий вогонь», «Наодинці з Богом», «З людей», «Промінь з Одеси», «Двострунне грало», «Одноримки», «Спадщина тисячоліть: українська мова. Чим вона багатша за інші?», «Їдло 33 року» тощо.

На зустрічі з гімназистами Олекса Сергійович з теплотою згадував друзів, які проходили по його справах, — Володимира Барсуківського, Ніну Строкату-Караванську, читав вірші, написані в таборах. Ось один з них:

На моїм гралі дві струни,
бо решту вітром позривало.
І ось в руці держу цурпалок…
Покинуть? Боже борони!

В нім — дві струни. Хіба це мало?
Як пара рук, як пара ніг,
Як пара крил міцних, пружних,
Котрі природа дарувала!

Ще в небеса полине з них
Те, що під серцем сповивалось,
Те, що веде мене й п’янить.

Не замовкай, двострунне грало!
Чистіш, ясніше забрини, —
Бо ти іще не все програло!

Марія СУХОВЕЦЬКА.

Переглядів: 962
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua