РубрикиСуспільство

Безповоротна статистика

Щорічно Україна втрачає понад 700 тисяч своїх громадян, третина з них — люди працездатного віку. ТСН.ua з’ясовувала причини, чому кожен десятий українець не доживає до 35 років.

На рівні Гвінеї та Конго

Торік населення нашої країни скоротилося на 162 тисячі осіб, а всього за роки незалежності нас стало менше на 6 мільйонів. На 1 січня 2012-го чисельність населення України становила 45,6 мільйона осіб.

Згідно з даними Держстату, в той час як рівень народжуваності в нашій країні становить 11 осіб на 1000, рівень смертності досягає 14,5 (для порівняння: показник смертності в країнах ЄС становить 6,7 на тисячу населення). Причому, це узагальнені дані. В окремих регіо­нах України темпи смертності майже такі ж, які були в роки голодомору. Так, у Дніпропетровській області у 1932 році смертність становила 17 на тисячу людей (у 1931-у — 13,9), а в 2011-у, за даними Держстату, — майже 16 випадків на тисячу осіб.

«За показниками смертності дорослого населення Україна зараз на рівні слаборозвинених країн третього світу, зокрема Гвінеї і Конго», — сказала ТСН.ua перший заступник голови Адміністрації президента Ірина Акімова.

Слабка сильна половина

Справді, за тривалістю життя нас випередили не лише країни ЄС, але й Сінгапур, Гонконг, сектор Газа і майже всі колишні республіки СРСР. У рейтингу, складеному на основі статистичних даних Центрального розвідувального управлін­ня США, Україні відведено лише 14-е місце. За інформацією Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я, українці живуть на 10 років менше, ніж жителі Європейського Союзу та багатьох країн СНД. Зокрема, Україна посідає 150-е місце серед 223 країн світу за показником середньої тривалості життя.

Середня очікувана тривалість життя в Україні становить 69 років, у країнах ЄС — 74 роки, в країнах СНД: Грузії — 76,7, Молдові — 70,8, в Білорусі — 70,63, Узбекистані — 71,9 і т. д. При цьому середня очікувана тривалість здорового життя в Україні — 59,2 року, а в країнах Євросоюзу — 67 років.

За даними Держстату, кожен десятий українець не доживає до 35 років, а кожен четвертий до 60. «Смертність чоловіків працездатного віку перевищує аналогічний показник навіть у країнах, в яких валовий національний продукт у 4 — 6 разів нижчий, ніж у нашій країні», — зазначає голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Тетяна Бахтєєва.

Таку ситуацію з чоловічою смертністю експерти пояснюють кількома факторами. Перший й основний — чоловіки займаються більш небезпечними і стресовими видами робіт (шахтарі, міліціонери, пожежники, монтажники тощо). Другий важливий фактор — чоловіки частіше за жінок вживають спиртні напої та палять. До речі, щороку 100 тисяч українців вмирають від куріння, з них близько 10% — пасивні курці. Причому, це лише офіційні дані. У більшості випадків причиною смерті вказується конкретне захворювання (інфаркт, інсульт, онкозахворювання).

«За статистикою, 80% людей, які захворіли на рак легенів, курять. Однак багато курців просто не доживають до власного раку легенів, оскільки вмирають раніше від хвороб, які спровокувало куріння. Наприклад, від серцево-судинних», — каже Олександр Заїка, лікар хар­ківської невідкладної допомоги.

Крім набуття хронічних захворювань від зловживання алкоголем (що також в підсумку скорочує життя), українці посідають одне з перших місць в СНД за отруєннями спиртними напоями. Так, у 2009 році в Україні на кожні 100000 осіб припадало 23,4 смертей чоловіків. Більше було тільки в Білорусі та Росії (44 і 25 відпо­відно).

На думку медиків, скорочує тривалість життя і невміння чоловіків протистояти стресу. «Українці виховані в пострадянських традиціях: чоловікам суспільство забороняє плакати і скаржитися. Але ж саме це дозволяє виплеснути емоції, зняти стрес. Як правило, сильна половина переживає все всередині себе, а отже, їхні організми швидше «зношуються», — зазначає психолог Олена Довга.

Дитяче питання

Насторожує експертів і ситуація з дитячою смертністю. За даними МОЗ, у перинатальному періоді (з 22-го тижня вагітності до 168 годин після народження) в Україні торік померли 5111 дітей, а у віці до року в нашій країні вмирає кожен сотий народжений. За словами Тетяни Бахтєєвої, рівень дитячої смертності в 2,5 раза перевищує європейські показники.

Проте якщо дивитися на статистичні показники, то можна резюмувати, що за останні двадцять років кількість дитячих смертей (від одного до 5 років) в Україні знизилася майже на 10%. Втім, можливо, це пов’язано з падінням народжуваності (зараз на 10 жінок у нашій країні припадає 15 дітей).

Однак привід для побоювання є: за двадцять років в Україні збільшилися випадки дитячої смерті вна­слідок захворювань дихальної та серцево-судинної систем, вроджених порушень розвитку системи кровообігу, інфекційних захворювань і хвороб нервової системи.

Вражають і цифри онкозахворювань серед немовлят: через новоутворення тільки в минулому році померли 27 малюків. Для порівняння: від хвороб органів травлення померло 24 дитини, від захворювань, обумовлених ВІЛ, —16, від туберкульозу — 2.

Хвороби століття

Багато в чому причина такої ситуації — погана система охорони здоров’я. До речі, в Україні один з найвищих у світі показників смертності від серцево-судинних захворювань — 64% в структурі загальної смертності (це близько 500000 осіб на рік). «У нашій державі 14 мільйонів людей перебувають на медичному обліку у зв’язку з серцево-судинними захворюваннями, близько мільйона — онкологічні хворі, ще мільйон — хворіють на цукровий діабет, ВІЛ-інфікованих в країні більше, ніж в інших країнах СНД та Європи», — зауважує Тетяна Бахтєєва.

Про неефективність вітчизняної системи охорони здоров’я свідчать і прості цифри: кількість ліжко-місць в Україні вдвічі більша, ніж у країнах Європи, а тривалість життя на 10 років менша. «У нас зараз на одне лікарняне ліжко, тобто на одного хворого, виділяється 83 ко­пійки на добу. Чи можемо ми вимагати від хорошого медика, щоб за цю суму він запропонував хворому якісну медичну допомогу?» — розмірковує Ірина Акімова.

Поганий стан медгалузі підтверджують і звичайні українці. Так, дані опитування міжнародного дослідницького агентства IFAK, проведеного в Україні навесні 2011-го, свідчать про те, що більшість громадян (68%) у цілому не задоволені існуючим рівнем державного медичного обслуговування. За результатами дослідження Інституту Горшеніна, лише 40% респондентів, захворівши, звертаються в державні поліклініки, 30% — вважають за краще лікуватися самостійно, 2,5% йдуть до народних цілителів, а 5,3% пускають усе на самоплив.

Але є й інші чинники, які звели нашу країну в ранг лідерів за кількістю смертей. Наприклад, низький рівень життя: українці економлять на ліках, продуктах харчування, відпочинку та спорті. Серед причин експерти називають і повну відсутність пропаганди культу здорового способу життя. «Реклама тютюну та спиртних напоїв перевищує розумні дози. Більше того, пиво в Україні рекламують відомі футболісти, для багатьох хлопців вони — кумири, на яких вони хочуть бути схожими у всьому. А от соціальної реклами, яка розповідала б українцям про користь спорту (до слова, регулярні фізичні навантаження продовжують вік на 20 років), здорового способу життя, про те, як боротися зі стресом, в Україні майже не існує», — пояснює Олена Довга.

Від чого помирають українці

За даними Держстату, у 2011 році зафіксовано такі причини смертей:

440352 осіб — хвороби системи кровообігу,

88889 — новоутворення (в основному онкологія),

25241 — хвороби органів травлення,

17774 — хвороби органів дихання,

8952 — самогубства,

6972 — туберкульоз,

6121 — хвороби нервової системи,

5791 — ДТП,

5561 — хвороби, зумовлені ВІЛ,

3882 — випадкові отруєння алкоголем,

2943 — хвороби сечостатевої системи,

2597 — утоплення,

2070 — випадкові отруєння,

1759 — пожежі.

Світлана ЄРЬОМІНА.
«Телевізійна служба новин».

Переглядів: 1075
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua