Ті, хто не бачить світла...

Вона була лютеранкою: пращури по материнській лінії мали німецьке походження. Сам Господь привів її до церкви, коли кірха ще стояла в руїнах. У звичайну залу по вулиці Градоначальницькій, де було світло та затишно. Громада, уважний пастор зустріли її привітно. Тож до сьогодні жінка відвідує євангельсько-лютеранську церкву святого Павла. Трохи знає німецьку мову, читає Гете та Гейне. Молитви вивчає німецькою та українською мовами. Такою є моя добра знайома.

У день православного Різдва Христового до церкви не пішла, поїхала до найближчого бювету по воду, щоб під відкритим небом поспілкуватися з Творцем. Погода чудова. Хоч накрапав дощ, але не холодно. Навіть приємно. Набравши води, присіла на паркову лавку перепочити, подихати свіжим, майже весняним повітрям.

На недалекому дереві не дуже високо шпаківня, в якій на зиму оселилася «квартирантка» — руденька білочка. Це повідомив немолодий чоловік, котрий присів поруч на лавку. І додав: білочці не дають життя галасливі сірі ворони. Навіть клюють її.

Чоловік розмовляв не надто чистою російською мовою, що видавало його українське походження. Зізнався: родом з Одещини. У відповідь жінка відразу запропонувала спілкуватися рідною мовою. Та, здається, це було неможливо. Перебуваючи багато років у радянській армії, чоловік майже забув її, а чужу досконало не вивчив. Проте це не завадило йому видавати заскорузлі сентенції, мовляв, навіщо нам ця незалежність, орієнтація на Європу, ні нам, ні білорусам від Росії дітися нікуди.

Жінка замовкла. З гіркотою пригадала свого діда Захарія. У першу імперіалістичну війну він потрапив до австрійського полону. Повернувшись, навчав онуку:

— Коли запитають, звідки ти, гордовито відповідай: «З Расєї!»

— Діду, та ж та Расєя забрала в тебе дім, землю. Ти став втікачем. Аби родину не погнали до Сибіру, вирішив рятуватися у багатолюдній, гамірній Одесі. Без землі, без хати, без роботи…

— Таким був проклятий час, — незворушно відповідав дід.

Нехай. Але ж що примушує мислити подібним чином зараз? Зрозумійте, не Україна від Расєї, а навпаки — Расєя відбрунькувалася від Київської Руси-України. Та й нині продовжує кусати груди своєї годувальниці. Мовляв, не має вона права на власну мову, історію, церкву. «Окраїна» — та й годі.

Скільки наших земляків пишаються: «Я воював, працював, збагачував…»­ Але — не себе, не свій народ, а чужий, що безапеляційно заявляє: я великий, я старший, а ви всі — маленькі наймити, не гідні мати навіть шкіл з рідною мовою викладання. Отож і звучить вона лише під час свят. Та й то не всіх.

Як усе це донести зустрічному? Намагалася щось пояснити парковому співрозмовнику про давню націю і юну державу. Однак кожне слово літній чоловік спри­ймав агресивно, навіть кулаки стискував. Є такі люди: за відсутності аргументів і знань або взагалі не пристають до дискусії, або дають волю своїм, м’яко кажучи, нечемним манерам. Як їх зробити зрячими, тих, хто не бачить світла?..

Олена БОЙКО-ОЖЕРЕДІВА.
м. Одеса.

Переглядів: 823
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua