Театр абсурду по-одеськи

Якось художник Рафаель дав грошей своєму слузі і відправив його в лавку — за пензлями і фарбами. Коли слуга приніс те, що було потрібно, Рафаель написав свою знамениту «Сікстинську мадонну». А прикажчик лавки, у яку художник відправляв слугу, поспішив оголосити власником рафаелівського шедевру... кого б ви думали... самого себе! Адже без пензлів і фарб не було б картини, міркував він, а таку «сумнівну» (нині б сказали — «віртуальну») субстанцію, якою є творче осяяння Рафаеля, — до справи не підшиєш! Звідси, в уявленні торговця, — і «справедливий» поділ на головне і другорядне, себто на базис і надбудову.
На жаль, наведена історія цитується нами аж ніяк не заради репертуарної допомоги популярному артистові гумористичного жанру для його естрадного або телевізійного виступу. Її, історію цю, довелося пригадати в зв’язку із значно буденнішими справами, що відбуваються нині у відомому всій Одесі будинку, що на площі Незалежності, й часто називається Будинком преси, а в офіційних документах — видавництвом «Чорномор’я».

Впродовж багатьох років і десятиліть, від самого початку і в логічному поєднанні з цілями та завданнями самого створення Будинку преси, тут розташовуються редакції одеських газет — «Вечерней Одессы», «Чорноморських новин», «Юга» та інших. Звісно, і самі по собі газети різні, і симпатії в їхніх керівників та співробітників можуть збігатися або не збігатися, але, зрештою, не в цьому річ. А в тому, що, повторимо ще раз, перебувають редакції в тій будівлі, яка для них і зводилася. І тому, знову ж таки для них, для редакцій, розмістили тут суто технічне, якщо хочете — допоміжне, виробництво, тобто видавництво, щоб ці газети друкувати. От і все.


Але все тече, все міняється і в світі, і в нашому з вами «конкретно-прагматичному» житті, і в тому ж таки Будинку преси. І раптом виявляється, що порушився... причинно-наслідковий зв’язок часів у тому, що відбувається за стінами Будинку преси і всередині нього. Якось поволі так сталося, що керівникам видавництва замало здалося власне друкарської справи і зажадали вони відчути себе владиками дум високих читацьких і законодавцями мод редакційних, а відтак — вершителями доль для трудових колективів редакцій. Інакше кажучи, продавець друкарської фарби вирішив командувати авторами творів, для друку яких тільки й потрібна була та сама друкарська фарба.


Видавничі начальники, з висоти свого начальницького крісла, вочевидь вирішили, що господарями становища є саме вони, і все тут, від вивіски на фронтоні до кришки на унітазі, нібито належить видавництву. А трудові колектив редакцій — не більше, ніж орендарі-нахлібники. Таким високим думам, бач, навіть судове рішення про те, хто господар приміщень, — не указ. От і заходилися порядкувати. Редакціям двох найстаріших газет регіону — «Чорноморським новинам» і «Югу» — погрожуючи виселенням, висунули вимогу відмовитися від приміщень, які вони займають. Ось так: дозвольте, мовляв, вийти геть.


Власне, вже наявного чинного судового рішення на користь «Вечерней Одессы», «Юга» та «Чорноморських новин», у принципі, більш ніж достатньо, щоб поставити всі крапки над «і». Й, зрозуміло, закони треба виконувати. І порушувати те, що проголошено «Іменем України», — неприпустимо. Але... тільки «у принципі».


А якщо «у принципі» не можна, однак, даруйте, дуже-дуже хочеться, то, виходить, можна? І тоді трудові колективи редакцій змушені знову і знову доводити своє право на життя: мовляв, ми, розумієте, редакції, а не верблюди... Правомірніше вважати верблюдами саме тих, хто плювати хотів на Закон України №2274-VI «Про посилення захисту майна редакцій засобів масової інформації, видавництв, книгарень, підприємств книгорозповсю­дження, творчих спілок», відповідно до якого ЗА-БО-РО-НЕ-НЕ будь-яке відчуження (у тому числі укладення будь-яких цивільно-правових актів, що передбачають перехід права власності або користування до інших юридичних і фізичних осіб) приміщень, у яких перебувають засоби масової інформації.


...Так званий «кодекс номенклатури», досконало до­сліджений і висміяний сатириками, передбачає для чиновників, які провинилися, три стадії — три складових частини виправдання: «Я не винуватий», «Я не хотів», «Я більше не буду». Між рядків прийнято читати ще одну заповідь: «Мені так вищестояще начальство веліло». Щоправда — саме між рядків, оскільки «у лоб» коситися на вищестояще начальство небезпечно, адже, не приведи Господи, ще від нього по лобі й заробити можна.


Так-от, не виключаючи того, що в цьому конкретному випадку «прикажчик лавки, де продають друкарську фарбу», ачей кивне на високе своє керівництво в структурах обласної влади, ми завчасу до цієї ж влади обласної і звертаємося: добродії шановні, ну, ви ж, погодьтеся, не будете порушувати ЧИННЕ законодавство України, правда ж? Врешті-решт, згаданої судової «прем’єри» у цьому театрі абсурду — більш ніж достатньо, і на ще одну жоден глядач квитка вже не купить!

Юрій РАБОТІН,
голова правління
Одеської регіональної організації
Національної спілки журналістів України.

 

Переглядів: 888
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua